Monday 28. 11. 2022
23.20
ČeštinaEnglishEnglish (UK)DeutschFrançaisItalianoEspañolPolskiРусский язык
 

Prague Events Calendar

Calendar of cultural events Prague - enter data from-to :

From To

C’EST LA MAGIE Praha 27.-28.1.2023, tickets online

magiemagie

Map

Thank you for visiting our website.

We offer booking of tickets for theatre performances, concerts and other cultural events on-line which you can pay for with your bank card (Visa, MasterCard). Since its introduction, this service has gained great popularity. We have now introduced a further enhancement – upon request, you can have tickets delivered to your hotel in Prague or pick them up in our office in the city centre. We offer for some of performances ( Black Light Theatres) E-Tickets which we send by email immeadiately.

The procedure is simple - choose performance date, indicate number of tickets, and fill in your details and contact information. The last step to complete the order successfully is submitting your bank card details. We use the EV SSL (Extended Validation Secure Socket Layer)international security protocol to protect your data against possible misuse (all information transferred over the Internet is encrypted). We will confirm the booking of tickets by e-mail within 24 hours after you send the booking.

The payment for your tickets will be confirmed and credited immediately. It is not possible to cancel the tickets that have been already ordered.

Thank you for using our services. We wish you a very nice stay in Prague and a great cultural experience. Let us offer you also our other services (accommodation on-line, transfers, round trips etc.) It is our utmost priority to keep the customer satisfied.

Yours sincerely,

Visitprague.cz

Production and Tickets Department

Kongresove centrum Praha ( Prague Congress Palace)

Tr. 5. kvetna 65
140 09 Praha 4

C’EST LA MAGIE goes to Prague ! 

Online tickets sale and delivery to your hotel or home address. Payment and cancellation conditions for concert: There are special payment and cancellation conditions for the concerts listed above. Payment will be cleared immediately after we receive your order. We will then send you a reservation number by e-mail and make the ticket(s) ready for you to collect at the reception of your hotel in Prague or optionally in our office in the centre of Prague. Orders cannot be cancelled.
Upon request, we will send the tickets by registered mail to your address. In such case, please indicate „BY MAIL“ in the „Notes“ field in the order form. DC Service shall not be held liable for any damage or loss of the tickets caused during mail delivery - but tickets delivery by post mail is always insured.

C’est la Magie: nejlepší iluzionisté světa v nové show!

Kouzelnická elita Luis de Matos, Darcy Oake, Yu Hojin, James Mores a Enzo Weyne vystoupí v lednu 2023 v Kongresovém centru v Praze, kde se návštěvníkům představí v nové show s názvem C’est la Magie. Jedná se show plnou dokonalých a často i smrtelně nebezpečných triků. Nebudou chybět pódiové iluze, čtení myšlenek ani společně provedená kouzla s publikem – to vše nabízí představení, které sahá daleko za hranice lidské představivosti a vítá diváky ve světě, kde nerozeznají realitu od iluze.

C’est la Magie je zbrusu nová show, ve které se spojilo pět nejlepších iluzionistů dnešní doby. Těšit se můžeme na nejnovější technologie, světelné efekty, působivou scénu i kostýmy - to vše posouvá kouzelnickou tradici o notný kus dál.

Luis de Matos
Původem z Portugalska, držitel mnoha ocenění mezi které patří např.: „Magician of the Year“, „The Merlin Award“ nebo „The Devant Award“. Je zapsán v Guinessově knize rekordů s trikem, který provedl s 52 tisíci diváky při otevření fotbalového stadionu v Portugalsku.

Darcy Oake
Mladý kanaďan se dostal do celosvětového povědomí díky soutěži America’s Got Talent. Vystupoval pro Královnu Alžbětu II. na oslavě jejích 90. narozenin, kdy okouzlil královskou rodinu natolik, že byl pozván i na privátní společnou večeři.

Yu Hojin
Nejmladší člen show je vítězem Stage Grand Prix FISM 2012 a držitel ceny „Magician of the Year“. Mistr manipulace a miláček publika je z Jižní Koreje, aktuálně ho můžete vidět v letošní sérii America’s Got Talent.

James More
Známý iluzionista z Velké Británie se proslavil nejsledovanějším vystoupením v historii Britain’s Got Talent. Jeho videa na youtube patří mezi ta nejvirálnější vůbec! Tento charismatický iluzionista okouzluje svými vystoupeními celý svět již řadu let.

Enzo Weyne
Jeden z nejaktivněji vystupujících iluzionistů, vystoupil ve více než 30 zemích po celém světě. Do Prahy přijede z Francie a je držitelem cen: „Best Magic Show“ nebo „Madrake D‘OR”.

Představení C’est la Magie, které bude tlumočeno do češtiny, bude v Praze k vidění od 27. a 28. ledna 2023 v Kongresovém centru Praha.

Bookings - dates of performances:

Friday 27. 1. 2023 at 20.00 C’EST LA MAGIE make order  
Saturday 28. 1. 2023 at 16.00 C’EST LA MAGIE make order  
Saturday 28. 1. 2023 at 20.00 C’EST LA MAGIE make order